Kötelező biztosítás más nevére kötése

2024-05-06 13:12

**Kötelező biztosítás más névre: Fontos tudnivalók**A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) más névre is köthető, ha a jármű tulajdonosa és az üzemben tartó különböző személyek. A jármű tulajdonosa az a személy, akinek a nevére van bejegyezve az autó, míg az üzembentartó az, aki az autót használja és felel a biztosításért. Ez a megoldás praktikus lehet, ha például egy szülő vásárol autót a gyermekének, de a gyerek őrzi és használja azt. A biztosítási kötelezettség teljesítése azonban így is a biztosító cég által elvárt módon történik.Ez a lehetőség megkönnyíti a biztosítási ügyintézést, hiszen nem szükséges, hogy a biztosítás mindig a jármű tulajdonosának nevére szóljon, ami rugalmasságot biztosít a járműhasználók számára. Érdemes azonban minden esetben tájékozódni a választott biztosító feltételeiről, mivel a szabályozások változhatnak.

# Kötelező biztosítás más nevére: Minden, amit tudnod kell!

A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás (KGFB) megkötése minden Magyarországon forgalomban lévő jármű esetében elengedhetetlen. Ez a biztosítás nem csupán jogi követelmény, hanem a járművezetők és más közlekedők védelmét is szolgálja, hiszen a KGFB fedezi a harmadik félnek okozott károkat, amelyek egy közúti baleset során következnek be. Az általános gyakorlat az, hogy a biztosítást a jármű tulajdonosa köti meg, azonban van lehetőség arra is, hogy a kötelező biztosítást más nevére, azaz az üzembentartó nevére kössék.

Ez a megoldás számos helyzetben nagyon hasznos lehet, például ha a járművet több családtag vagy munkatárs használja.

## Miért fontos a kötelező biztosítás más nevére kötése?

A kötelező biztosítás más nevére kötése egyes körülmények között kifejezetten előnyös lehet. Vegyük sorra ezeket a helyzeteket:

### 1. Családi autóhasználat

Gyakori, hogy a szülők saját nevükre vásárolnak autót, de a gyermekük is gyakran használja azt. Például, ha egy fiatal jogosítvánnyal rendelkező gyermek a szülők autóját vezeti, célszerű lehet a kötelező biztosítást a gyermek nevére kötni. Ennek az az előnye, hogy a díjak a korábbi bónuszbesorolás alapján alacsonyabbak lehetnek, mivel a gyermeknek lehet, hogy kevesebb balesete vagy káreseménye volt eddig.

### 2. Cégautó üzemeltetése

Ha egy cég gépjárművet üzemeltet, amelyet nem a cégvezető használ a legtöbbet, akkor érdemes a kötelezőt a napi vezető nevére kötni. Ez segíthet a biztosítói díjak csökkentésében, valamint egyszerűsítheti a biztosítási ügyintézést is.

### 3. Kölcsönadott autó esetén

Ha valaki kölcsönadja az autóját, például egy barátnak vagy rokonnak, érdemes a kölcsönvevő nevére kötni a kötelező biztosítást arra az időszakra, amíg az autót használja. Így megvédhetjük magunkat attól, hogy a balesetből adódó károkért a tulajdonos felelős legyen, ha a kölcsönvevő a biztosítással rendelkezik.

### 4. Lízingelt autók

A lízingelt autók esetében a helyzet kicsit bonyolultabb, hiszen itt a tulajdonos a lízingcég, míg a lízingbevevő lesz az üzembentartó. Ebben az esetben a kötelezőt az üzembentartó, azaz a lízingbevevő nevére kell kötni, így biztosítva, hogy a kötvény és a bónusz-malus rendszer is célzottan a megfelelő személyhez kerüljön.

## Mit jelent, ha a kötelező biztosítást más nevére kötik?

Amennyiben a kötelező biztosítást az üzembentartó nevére kötik, az azt jelenti, hogy ő lesz a biztosítási szerződés fő szereplője. Ez az alábbi felelősségeket vonja magával:

1. Biztosítási kötvény és bónusz-malus besorolás: Az üzembentartó fogja megkapni az ezzel kapcsolatos dokumentumokat, így számára fontos, hogy a kötvény és besorolás helyes legyen.

2. Díjak befizetése: Az üzembentartó felelőssége lesz az összes biztosítási díj határidőre történő befizetése, hiszen ha a díjat nem fizetik, a biztosítás érvénytelenné válik.

3. Káresemények bejelentése: Amennyiben baleset történik, a káreseményt az üzembentartónak kell bejelentenie a biztosítónak, függetlenül attól, hogy a balesetet ő okozta-e vagy sem.

4. Kártérítés: Ha a balesetet az üzembentartó okozza, a biztosító neki téríti meg a kárt, tehát fontos, hogy mivel ő a szerződő fél, minden részletet pontosan tudjon.

Fontos megjegyezni, hogy a jármű tulajdonosa, bár a kötelező biztosítást más nevére is kötheti, továbbra is felelős marad a járművel kapcsolatos jogi ügyekért. Ezért például ha a forgalmi engedélyt át kell írnia, azt neki kell elintéznie, és a gépjárműadó megfizetése is az ő feladata.

### Tippek és tanácsok a kötelező biztosítás más nevére kötéséhez

Ha úgy döntesz, hogy a kötelező biztosítást más nevére köti, itt van néhány hasznos tanács:

- Válassz megbízható biztosítót: Olyan biztosítót érdemes választani, akinek jó hírneve van, és aki már korábban is megfelelt az elvárásaidnak.

- Hasonlítsd össze az ajánlatokat: Nem árt, ha több biztosító ajánlatát összehasonlítod, így biztosíthatod, hogy a legkedvezőbb árat kapd.

- Olvasd el a szerződést alaposan: Mielőtt aláírod a kötelező biztosítási szerződést, érdemes a részletes feltételeket figyelmesen átnézni, hogy elkerüld az esetleges meglepetéseket.

- Kérdezz bátran: Ha bármilyen kérdésed van a kötelező biztosítás más nevére kötésével kapcsolatban, fordulj a biztosítóhoz bátran.

Nézze meg kötelező biztosítása(KGFB) nem közeledik - e évfordulójához, mert a kötelező biztosítás kalkulátorunkkal maximális kedvezménnyel 1 perc alatt versenyeztetheti a biztosítókat, és számolhatja ki az ön számára legkedvezőbb lehetőséget.



## Összegzés

A kötelező biztosítás más nevére kötése Magyarországon teljes mértékben lehetséges, amennyiben a biztosítót tájékoztatják a jármű tulajdonosa és az üzembentartó közötti kapcsolatról. Ez a lehetőség különösen hasznos lehet abban az esetben, ha a járművet nem saját tulajdonosa használja, vagy ha a tulajdonos nem rendelkezik magyarországi állandó lakcímmel. Ugyancsak jelentős lehetőség cégautók esetében, amikor a jármű használata a munkatársaké. A megfelelő tájékozódás és az ügyintézés során figyelembe vett tényezők révén sikeresen és kedvező feltételekkel kötheted meg a kötelező biztosítást!
Kérdések

További bejegyzések

Hol és mikor érvényes a Zöldkártya?

2025-01-04 16:48

**A Zöldkártya érvényessége: Mit érdemes tudni?**A Zöldkártya akkor érvényes, ha a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás díja rendezve van, de csak a kötelező biztosítás utolsó napjáig érvényes, a legtöbb országban, ahol kölcsönösen elfogadják a biztosítást. Röviden: a Zöldkártya érvényes, ha a kötelező biztosításod rendben van, de csak addig, amíg a biztosítás aktív, és olyan országokban használhatod, ahol kölcsönösen elismerik a biztosítást.

Elolvasom

A kötelező biztosítás autó eladás esetén

2025-01-04 16:50

### A kötelező biztosítás autóeladáskorAmikor eladunk egy autót, fontos, hogy foglalkozzuk a kötelező biztosítással is. Ezt a biztosítást le kell mondanunk, mert az új tulajdonosnak saját biztosítást kell kötnie. Tehát az autó eladása előtt el kell intéznünk a biztosítás lemondását.

Elolvasom

Kötelező biztosítás nélküli vezetés büntetése

2025-01-04 16:59

**A kötelező biztosítás nélküli vezetés Magyarországon súlyos büntetéseket és pénzbírságokat vonhat maga után.**A motoros közlekedés biztonságának és a járművek használói védelmének érdekében Magyarországon kötelező autóbiztosítást kötni. Ennek célja, hogy a baleseteknél felmerülő anyagi és jogi következményeket enyhítse, s így a sérültek és a vétlen felek is védve legyenek. Ha valaki biztosítás nélkül ül autóba, az nemcsak a törvény ellen vét, hanem súlyos anyagi terheket is vállal magára. Baleset esetén, ha nincs biztosítása, akkor az összes költséget saját zsebből kell állnia, ami nagyon magas összeg lehet, különösen súlyos sérülések vagy anyagi károk esetén. Ezen kívül a biztosítás nélküli vezetés büntetése is jelentős lehet, akár pénzbírságot, a jármű vezetésének jogosultságának felfüggesztését vagy a jármű lefoglalását is eredményezheti. Ezért rendkívül fontos, hogy minden autós rendelkezzen érvényes kötelező biztosítással a biztonságos és törvényes közlekedés érdekében.

Elolvasom
Kötelező biztosítás kalkulátor - 2024